, 2022/8/26
A vakbélgyulladás a vakbél, egy ujj alakú tasak gyulladása, amely a vastagbélből áll ki a has jobb alsó részén. A vakbélgyulladás fájdalmat okoz a jobb alsó hasüregben.
A legtöbb embernél azonban a fájdalom a köldök körül kezdődik, majd elmozdul. A gyulladás súlyosbodásával a vakbélgyulladás fájdalma jellemzően fokozódik, és végül súlyos lesz. Bár bárkinél kialakulhat vakbélgyulladás, leggyakrabban 10 és 30 év közötti embereknél fordul elő. A szokásos kezelés a vakbél műtéti eltávolítása.
Tünetek
A vakbélgyulladás jelei és tünetei a következők lehetnek:
Hirtelen fájdalom, amely az alhasi rész jobb oldalán kezdődik.
Hirtelen fájdalom, amely a köldöke körül kezdődik, és gyakran a jobb alsó hasa felé tolódik át
Köhögés, járás vagy más rázkódást okozó mozdulat hatására súlyosbodó fájdalom.
Hányinger és hányás
Étvágytalanság
Alacsony fokú láz, amely a betegség előrehaladtával súlyosbodhat.
Székrekedés vagy hasmenés
Hasi puffadás
Puffadás
A fájdalom helye a korodól és a vakbél helyzetétől függően változhat. Terhesség esetén a fájdalom látszólag a felső hasüregből eredhet, mivel a vakbél a terhesség alatt magasabban helyezkedik el.
Mikor fordulj orvoshoz
Kérj időpontot orvoshoz, ha te vagy gyermeked aggasztó jeleket vagy tüneteket észlel. A súlyos hasi fájdalom azonnali orvosi ellátást igényel.
Okok
A vakbélgyulladás valószínű oka a vakbél nyálkahártyájának elzáródása, amely fertőzést eredményez. A baktériumok gyorsan szaporodnak, aminek következtében a vakbél begyullad, megduzzad és gennyel telik meg. Ha nem kezelik azonnal, a vakbél megrepedhet.
Szövődmények
A vakbélgyulladás súlyos szövődményeket okozhat, mint például:
Megrepedt vakbél. A szakadás fertőzést terjeszt az egész hasüregben (hashártyagyulladás). Ez az esetlegesen életveszélyes állapot azonnali műtétet igényel a vakbél eltávolítására és a hasüreg megtisztítására.
A hasüregben kialakuló gennyes zseb. Ha a vakbél kiszakad, fertőzéssel teli zseb (tályog) alakulhat ki. A legtöbb esetben a sebész a tályogot úgy vezeti le, hogy a hasfalon keresztül egy csövet helyez a tályogba. A csövet körülbelül két hétig a helyén hagyják, és antibiotikumokat kap a fertőzés megszüntetésére.
Ha a fertőzés megszűnt, műtéti úton eltávolítják a vakbelet. Egyes esetekben a tályogot lecsapolják, és a vakbelet azonnal eltávolítják.