, 2022/5/19
A székrekedés kellemetlen, néha fájdalmas állapot. Akkor fordul elő, amikor a széklet mozgása a belekben lelassul. A széklet száraz és kemény lehet. Ez megnehezíti a székletürítést. A legtöbb embernek legalább időnként vannak székrekedéses időszakai. Egyeseknél rendszeresen előfordul.
Ha székrekedésed van, az azt jelentheti, hogy ritkán van székletürítésed. Ez azt jelenti, hogy hetente háromnál kevesebb székletürítésed van. A székrekedés kezelésére számos vényköteles és vény nélkül kapható hashajtó áll rendelkezésre. Az egyik ilyen lehetőség az ásványi olaj. Az ásványi olaj egy síkosító hashajtó. Sok éve használják a székletürítés megkönnyítésére, és általában biztonságosnak és hatékonynak tartják.
A funkcionális székrekedés gyakori és kihívást jelentő probléma a gyermekgyógyászatban. A fenntartó terápia előtt székletürítés ajánlott a sikeres kezelés biztosítása érdekében. A vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsuk a paraffinolaj kétféle (orális és rektális úton történő) beadási módjának hatékonyságát és a betegek megfelelőségét a diszimpakció céljából a funkcionális székrekedésben szenvedő gyermekek kezelésében.
Módszerek
Összesen 80, 1-12 éves korú, a Róma III. kritériumoknak megfelelő funkcionális székrekedésben szenvedő gyermeket (49 férfi és 31 nő), akiknek rektális vizsgálata székletürítést igazolt, véletlenszerűen két csoportra osztottunk. Az I. csoport 3 ml/kg/nap paraffinolajat kapott szájon át, a II. csoport pedig 3 egymást követő napon keresztül 3 ml/kg/nap paraffinolajat kapott rektálisan. A sikeres kezelést úgy határozták meg, hogy a végbélvizsgálat során legfeljebb 72 óra elteltével nem volt kimutatható székletürítés. A betegek compliance-ét és a család elégedettségét is értékelték egy pontozott kérdőív segítségével.
A kezelésre való válasz mindkét csoportban 92,5%-os, illetve 82,5%-os volt az I. és a II. csoportban. Tehát nem volt szignifikáns különbség a két terápiás módszer között. A családi elégedettség és a compliance nyilvánvalóan jobban megvalósult az 1. csoportban (87,5% vs. 57,5%), mint a 2. csoportban (P<0,001). Az I. csoportban egyetlen szülő sem panaszkodott a kezelés típusára, míg a II. csoportban a szülők 12,5%-a nem volt elégedett a paraffinolaj beadásának módjával. A paraffinolaj leggyakoribb mellékhatása mindkét csoportban az anális olaj szivárgása volt (27,5%). Az 1. és a 2. csoportban a hányinger és a hasi fájdalom volt a leggyakoribb mellékhatás.
Következtetés
Úgy tűnik, hogy a paraffinolaj szájon át történő alkalmazása a rektális módszerrel szemben előnyösebb megoldás lehet a gyermekek disimpaciójára, ami kevesebb aggodalmat okoz a családnak.
A folyékony paraffin vagy ásványolaj egy átlátszó, színtelen, szagtalan vagy csaknem szagtalan, olajos folyadék, amely kőolajból nyert telített szénhidrogénekből áll. A kőolajat már legalább 400 évvel Krisztus előtt is használták gyógyszerként. A finomított petróleum legkorábbi belső felhasználása 1872-re tehető, amikor Robert A. Chesebrough szabadalmat kapott "egy új és hasznos termék petróleumból történő előállítására".A folyékony paraffin használata azután vált népszerűvé, hogy Sir W. Arbuthnot Lane, a Guy's Hospital sebész főorvosa 1913-ban a bélstázis és a krónikus székrekedés kezelésére ajánlotta.
A folyékony paraffin népszerűsége a székrekedés és az encopresis kezelésében elsősorban a tolerálhatóságából és könnyű titrálhatóságából ered. Bár az ásványi olaj hidroxi-zsírsavakká történő átalakulása ozmotikus hatást vált ki, úgy tűnik, hogy a folyékony paraffin elsősorban székletsíkosító szerként működik. Ezért a folyékony paraffin nem jár hasi görcsökkel, hasmenéssel, puffadással, elektrolit-zavarokkal vagy hosszú távú használat során kialakuló toleranciával - ezek a mellékhatások általában az ozmotikus vagy stimuláns hashajtókkal kapcsolatosak.
Ezek a tulajdonságok teszik a folyékony paraffint különösen vonzóvá a krónikus székrekedés és a gyermekkori encoprézis kezelésére, ahol a kezelés disimpaction és fenntartó fázisában általában nagy dózisok és hosszan tartó adagolás szükséges.
Hogyan kell használni az ásványi olaj hashajtó
Vedd be ezt a gyógyszert szájon át az orvos utasításai szerint. Ha öngyógyítással kezeled magad, kövesd a termék csomagolásán található összes utasítást. Ha bármilyen kérdésed van, kérdezd meg kezelőorvosod vagy gyógyszerészed.
Óvatosan mérd ki az adagot egy speciális mérőeszközzel/kanállal. Ne használj háztartási kanalat, mert előfordulhat, hogy nem a megfelelő adagot kapod.
Egyes márkáknál minden adag előtt jól fel kell rázni az üveget. Ellenőrizd a termék csomagolásán, hogy a te márkádat fel kell-e rázni.
Mivel ez a gyógyszer megzavarhatja bizonyos vitaminok (zsírban oldódó vitaminok, beleértve az A, D, E, K vitaminokat) felszívódását, éhgyomorra vedd be ezt a gyógyszert. Továbbá ne szedd ezt a gyógyszert 7 napnál hosszabb ideig, kivéve, ha kezelőorvosod utasítja.
Ne feküdj le azonnal a gyógyszer bevétele után.
Az adagolás az életkorodtól, egészségi állapotodtól és a kezelésre adott válaszától függ. Ne növeld az adagot, és ne szedd ezt a gyógyszert gyakrabban, mint ahogyan azt előírták.
Ez a készítmény csökkentheti az általad esetleg szedett egyéb gyógyszerek felszívódását. Ezt a készítményt más gyógyszereitől legalább 2 órával korábban vedd be. További információért, vagy ha bármilyen kérdése van, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
6-8 órába telhet, amíg ez a gyógyszer székletürítést okoz. Tájékoztasd kezelőorvosod, ha állapotod továbbra is fennáll vagy súlyosbodik, vagy ha vérzés jelentkezik a végbélből. Ha úgy gondolod, hogy súlyos egészségügyi problémád lehet, azonnal fordulj orvoshoz.