, 2022/5/14

Jogorvoslatok a székrekedés enyhítésére. Ha úgy találod, hogy nehezen mész ki a WC-re, számos nem orvosi módszer létezik, amelyekkel ösztönözheted a szunnyadó bélrendszert, hogy enyhítsd a székrekedést.

against constipation

Ebben a cikkben néhány olyan ötletet mutatunk be, amelyeket otthon is kipróbálhatsz a székrekedés orvoslására. Először is, ha változást észlelsz a rendszeres szokásaidban, nem kell aggódni kezdened. Ha néhány egyszerű változtatást eszközölsz, valószínűleg visszatérsz a normális szokásokhoz.

Hogyan ürítse ki a székletét minden reggel

Ha azonnali székrekedés enyhítésére van szükséged, fontold meg az alábbiak közül egyet vagy többet, hogy bélrendszered visszaállítsd a normális állapotba (bár tudjuk, hogy az aszalt szilvalé nem mindenkinek ízlik).

Citromlé - lefekvés előtt és ébredéskor is fogyassz egy pohár vizet fél citrom levével keverve. Érdemes szívószállal inni, mivel előfordulhat, hogy a rendszeres citromos víz fogyasztása után érzékennyé válnak a fogaid.

Olívaolaj - egy teáskanál olívaolaj fogyasztása reggel éhgyomorra elősegítheti a széklet átfolyását a bélrendszerben. Az olaj síkosítószerként hat az emésztőrendszerben, ami azt jelenti, hogy a szilárd anyagok könnyebben csúsznak át rajta. Emellett lágyítja a székletet, így könnyebbé teszi az ürítést.

Szilvalé/aszalt szilva - a székrekedés egyik hagyományos gyógymódja. Az aszalt szilvalé nem rendelkezik az aszalt gyümölcs rosttartalmával, de mindkettőnek magas a szorbittartalma, ami hashajtóként hat.

Párolt sárgabarack - csonthéjatlaníts és vágj félbe egy mokkáskanál sárgabarackot. Tegyük egy lábasba 2-3 evőkanál barna cukorral, adjunk hozzá két evőkanál vizet, és állítsuk alacsony-közepes lángra. Addig pároljuk, amíg megpuhul, majd vegyük le a tűzről, és fedővel letakarva hagyjuk kihűlni. Reggelire nagyon finom, és fantasztikusan illik joghurttal és müzlivel.

Folyadékok - Millió és egy oka van annak, hogy miért jó vizet inni. Ha napi 2,5 liter/12 pohárra törekszünk, az biztosítja, hogy felfrissüljön a szervezetünk, és segít lebontani a bélben lévő ételeket. Egy bögre forró víz remekül megnyugtatja a gyomrot és ösztönzi a perisztaltikus folyamatot.

Forró italok - bár mindannyian hajlamosak vagyunk élvezni egy teát vagy kávét felfrissülésként vagy felpörgetésként, ezeknek vízhajtó hatásuk van. A vízhajtók fokozzák a vizelettermelést, ami azt jelenti, hogy a szokásosnál gyakrabban kell a vécére mennünk. Tartsuk ezt szem előtt, amikor kávét iszunk, hogy elősegítsük a mozgást. A tea és a kávé a forró vízhez hasonlóan működik, mivel a hő segíti a szilárd anyagok lebontását.

Kerüld a magas zsírtartalmú ételeket - A szervezet nehezen dolgozza fel a zsírokat. Különösen a nyugati étrenddel az epét termelő epehólyag (a zsírok lebontását segítő anyag) a végsőkig feszül. Az egész szervezetnek jót fog tenni, ha kevesebb hamburgert és sült krumplit eszik.

Helyzetmeghatározás - Ha érezted már, hogy sürgősen könnyíteni kell magadon, de a vécéhez érve csak azt vetted észre, hogy nem tudsz menni, akkor hasznos lehet a vécéhelyzet beállítása. Feltétlenül maradj türelmes, ne erőltesd, mert ez kárt okozhat. Térdeid legyenek magasabban, mint a csípőd, és tartsd egyenesen a hátad. Hasznosnak találhatod, ha a vécében tartasz egy WC-sámlit. Amikor eljön az idő, inkább a gyomrot feszítsd meg, hogy ösztönözd a mozgást, mint a végbelet.

A székrekedés hihetetlenül gyakori probléma.

A székrekedés kialakulhat az embereknél az általuk fogyasztott vagy kerülendő ételek, életmódbeli döntéseik, a szedett gyógyszerek vagy az egészségügyi állapotuk miatt. Sokak számára a krónikus székrekedés oka ismeretlen. Ezt krónikus idiopátiás székrekedésnek nevezik.

A székrekedést a következő tünetek jellemzik:

heti háromnál kevesebb székletürítés

kemény, száraz vagy darabos széklet

nehézség vagy fájdalom a székletürítés során

az az érzés, hogy nem ment ki az összes széklet

A székrekedés komoly negatív hatással lehet az életminőségre, valamint a fizikai és mentális egészségre. A székrekedés enyhítésére számos természetes módszer létezik. Ezeket az emberek otthonuk kényelmében is elvégezhetik, és a legtöbbjüket a tudomány is alátámasztja.

Fogyassz több rostot, különösen oldható, nem erjeszthető rostot.

A székrekedés kezelésére az orvosok gyakran mondják az embereknek, hogy növeljék az élelmi rostbevitelt. Ennek oka, hogy a rostbevitel növelése növeli a bélmozgások tömörségét és állagát, így azok könnyebben távoznak. Segít továbbá abban is, hogy gyorsabban haladjanak át az emésztőrendszeren (14).

Sőt, egy 2016-os áttekintés szerint a krónikus székrekedésben szenvedő emberek 77%-ának jót tett a rostpótlás.

Egyes tanulmányok azonban azt találták, hogy a rostbevitel növelése valójában súlyosbíthatja a problémát. Mások arról számoltak be, hogy a rostok javítják a székletürítés gyakoriságát, de nem biztos, hogy segítenek a székrekedés egyéb tünetein, például a széklet állagán, a fájdalmon, a puffadáson és a gázokon.

Ennek oka, hogy a különböző típusú élelmi rostok eltérő hatással vannak az emésztésre.

Sokféle élelmi rost létezik, de általában két kategóriába sorolhatók: az oldhatatlan rostok és az oldható rostok. Az oldhatatlan rostok - amelyek a búzakorpában, a zöldségekben és a teljes kiőrlésű gabonafélékben vannak jelen - a székletet tömörebbé teszik, és segíthetnek abban, hogy gyorsabban és könnyebben haladjon át az emésztőrendszeren.

Az oldható rostok - amelyek a zabkorpában, árpában, diófélékben, magvakban, babban, lencsében és borsóban, valamint egyes gyümölcsökben és zöldségekben vannak jelen - vizet szívnak magukba és gélszerű pépet képeznek, ami lágyítja a székletet és javítja annak állagát. A nem erjeszthető oldható rostok, mint például a psyllium, a legjobb választás a székrekedés kezelésére.

Egy 2020-as felülvizsgálat szerint a psyllium 3,4-szer hatékonyabb a székrekedés esetén, mint az oldhatatlan búzakorpa. A psylliumrost különböző márkái kaphatók az interneten.

Az oldhatatlan rostok székrekedés kezelésére gyakorolt hatását vizsgáló tanulmányok vegyes eredményeket hoztak. Ez részben azért van így, mert az oldhatatlan rostok egyes funkcionális bélproblémában, például IBS-ben vagy krónikus idiopátiás székrekedésben szenvedőknél súlyosbíthatják a problémát. Egyes erjeszthető oldható rostok szintén hatástalanok lehetnek a székrekedés kezelésében, mivel a bélben lévő baktériumok erjesztik őket, és elveszítik víztartó képességüket.

A székrekedés megelőzése érdekében az embereknek arra kell törekedniük, hogy oldható és oldhatatlan rostok keverékét fogyasszák. A napi ajánlott teljes rostbevitel 25 gramm (g) nőknél és 38 g férfiaknál.