, 2022/5/12

Az alkalmi hasmenés gyakori jelenség, és a legtöbb ember évente legalább egyszer vagy kétszer tapasztal egy-egy epizódot. A legtöbb esetben a tünetek néhány napon belül megszűnnek. A hasmenés tüneteit az emberek pihenéssel, folyadékpótlással és bizonyos étrendi változtatásokkal kezelhetik.

against diarrhoea

Míg bizonyos élelmiszerek elősegíthetik a gyógyulást, mások potenciálisan ronthatják a tüneteket. Bár az alkalmi hasmenéses rohamok általában otthon is kezelhetők, aki tartós hasmenést tapasztal, annak orvoshoz kell fordulnia, mivel idővel kiszáradhat.

Mi a hasmenés?

A hasmenés olyan székletürítés, amely laza szerkezetű vagy inkább folyékony, mint szilárd. Ez egy gyakori probléma, amely évente néhányszor érintheti az embert. A hasmenés általában egy héten belül vagy annál rövidebb idő alatt megszűnik. A krónikus emésztési betegségben, például irritábilis bél szindrómában (IBS) vagy Crohn-betegségben szenvedő embereknél a hasmenés rendszeresebben jelentkezhet.

A laza vagy folyós széklet mellett a hasmenéshez más emésztési tünetek is társulnak, beleértve a Megbízható forrás:

görcsök

hasi puffadás és fájdalom

buborékos érzés a belekben

a székletürítés sürgős szükségessége

hányinger

hányás

láz

A személy étrendje döntő fontosságú, ha hasmenést tapasztal. Egyes ételek segíthetnek enyhíteni a hasmenés tüneteit, míg más ételek súlyosbíthatják azokat.

Ehető élelmiszerek

A hasmenésből való lábadozás alatt az embernek könnyű, egyszerű ételeket kell ennie, amelyek könnyen emészthetők, és segítenek felszívni a székletből a vizet.

Ízletes ételek A hasmenéses embereknek íztelen ételeket kell enniük, mivel a fűszeres vagy összetett ételek irritálhatják a beleket. Az orvosok gyakran ajánlják a BRAT-diétát, amely tartalmazmegbízható forrás:

banán

sima fehér rizs

almaszósz

kenyér vagy pirítós

Egyéb megfelelő ételek a következők:

főtt burgonya

fűszerezetlen keksz

meleg gabonafélék, például zabpehely, búzakrém vagy rizskása.

Ezek az ételek különösen hasznosak lehetnek a hasmenéssel való foglalkozás első napján. Ha a nap folyamán sok kis étkezést fogyasztunk néhány nagy étkezés helyett, az segíthet abban, hogy az emésztőrendszer ne legyen túlterhelt.

Probiotikumok

A probiotikus élelmiszerek, mint például a joghurt és a kefir, bizonyos esetekben segíthetnek. A probiotikumok a bélben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlyának javításával segítik az emésztést. A tejtermékek azonban irritálhatják az emésztőrendszert, mivel nehezen emészthetőek. Emiatt előfordulhat, hogy az illetőnek érdemes kipróbálnia a probiotikumok nem tejtermelő forrásait, például az erjesztett szójatejet, a gyümölcsöket és a zöldségeket. A probiotikumok használata előtt beszélj orvosoddal.

Mit kell inni

A folyadékok szintén létfontosságúak a gyógyuláshoz. A hasmenéses embereknek egész nap sok vizet kell inniuk, és minden laza székletürítés után további egy csésze vizet kell inniuk.

A sok víz fogyasztása segít megelőzni a kiszáradást és kiöblíteni a szervezetből a méreganyagokat. A víz mellett a szervezet a hasmenéssel ásványi anyagokat és elektrolitokat is veszít. Az embereknek meg kell próbálniuk ásványi anyagokat és elektrolitokat tartalmazó folyadékokat fogyasztaniuk, hogy pótolják az elvesztett folyadékokat. Az elektrolitok és ásványi anyagok forrásai a következők

leves vagy húsleves

kókuszvíz

elektrolitvíz

sportitalok

Kerülendő élelmiszerek

Számos élelmiszer súlyosbíthatja az emésztőrendszert és ronthatja a hasmenést. Ezek közé tartozik a Megbízható forrás:

Fűszeres ételek.

A fűszeres összetevők irritálóan hathatnak az emésztőrendszerre. A hasmenéssel küzdő embereknek érdemes ragaszkodniuk a csípős ételekhez, mivel ezek jelentik a legkisebb kockázatot az emésztőrendszer izgatására.

Sült ételek

Hasmenésből való lábadozáskor nem tanácsos magas zsír- vagy olajtartalmú ételeket fogyasztani. A sütésből származó hozzáadott zsírok és olajok nehezen feldolgozhatók az érzékeny emésztőrendszer számára, és valószínűleg rontják a tüneteket. Az ember megpróbálhat helyette főtt vagy párolt zöldségeket és sovány fehérjéket enni.

Cukros élelmiszerek és mesterséges édesítőszerek

A vastagbélbe kerülő cukrok megzavarhatják az ott lévő, már amúgy is érzékeny baktériumokat, és ezzel súlyosbíthatják a hasmenést. Ezek a cukrok a gyümölcslevekben és a magas cukortartalmú gyümölcsökben, valamint az édességekben és az édes pékárukban lesznek jelen. A hasmenésben szenvedőknek kerülniük kell a mesterséges édesítőszereket is, amelyek közül néhánynak hashajtó hatása lehet.

Magas rosttartalmú élelmiszerek

Az is segíthet, ha kerüljük a túl sok rostot. A rostok segítenek aktívan tartani az emésztőrendszert. Általában ez jó dolog, de amikor a szervezet a hasmenésből próbál felépülni, a rostok ronthatják a tüneteket.

Az oldhatatlan rostok, amelyek a fő bűnösök, különböző élelmiszerekben vannak, többek között:

teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a búza, a rizs és az árpa

teljes kiőrlésű kenyér vagy pékáru

gabonafélék

diófélék és magvak

Az oldható rostok, mint például az almában és a banánban lévő pektin, valóban segíthetnek a hasmenésből való felépülésben. A személynek azonban továbbra is meg kell próbálnia korlátozni a bevitelét, legalábbis a tünetek első napján.

Egyéb élelmiszerek, amelyeket nem szabad enni

Egyéb ételek, amelyek hasmenés során irritálhatják a beleket, a következők:

a legtöbb feldolgozott, csomagolt élelmiszer

hüvelyesek, amelyek közé tartozik a csicseriborsó, a bab, a borsó és a lencse.

olyan ételek, amelyek gázt termelnek a belekben, például a káposzta, a brokkoli és a karfiol.

zsíros húsok, beleértve a szardíniát, a sertéshúst és a borjúhúst

tejtermékek

diófélék

nyers zöldségek

Mit ne igyál

A koffeintartalmú italok, például a kávé, a tea és a szóda túlságosan stimulálhatják az emésztőrendszert, és ronthatják a tüneteket. A szénsavas italok is irritálhatják vagy hozzájárulhatnak más tünetekhez, például a puffadáshoz és a görcsökhöz. Az embereknek hasmenés esetén kerülniük kell az alkoholt is. Bár sok sportital tartalmaz elektrolitokat, amelyek segíthetnek a kiszáradáson, gyakran hozzáadott cukrot vagy mesterséges édesítőszert tartalmaznak. A kókuszvíz és az elektrolitokkal dúsított víz jó alternatíva.

Kezelés

A hasmenést enyhítő étrend követése mellett az ember számos más gyógymódot is kipróbálhat a gyors gyógyulás érdekében. Egyéb hasmenés elleni kezelések közé tartozik a bizmut-szubszalicilát és a loperamid. Ezek a gyógyszerek segíthetnek az alkalmi hasmenés enyhítésében, és hasznos lehet, ha kéznél vannak a gyógyszeres szekrényben. A Pepto Bismol és az Imodium recept nélkül vagy online megvásárolható.