, 2022/6/14
Puffadt gyomor A puffadt gyomor feszes, telt és gyakran fájdalmas érzés. Akkor is érezheted magad puffadtnak, ha nem puffadt a hasad. A puffadás általában emésztési probléma, bár a hormonok és a stressz is szerepet játszanak benne. Néha valamilyen betegség áll a háttérben.
Mi az a puffadt gyomor?
A puffadt gyomor mindenekelőtt feszülés, nyomás vagy teltségérzet a hasban. Ez járhat vagy nem járhat együtt láthatóan puffadt (duzzadt) hasgal. Az érzés az enyhén kellemetlen érzéstől az intenzíven fájdalmasig terjedhet. Általában egy idő után elmúlik, de egyeseknél visszatérő probléma. Az emésztési problémák és a hormoningadozás okozhat ciklikus puffadást. Ha a puffadt gyomor nem múlik el, fordulj orvoshoz, hogy megállapítsa az okot.
Miért puffadt a gyomrom?
A gyomorfájás és a puffadás leggyakoribb oka a túlzott bélgáz. Ha étkezés után puffadt a gyomrod, akkor emésztési probléma állhat a háttérben. Ez lehet olyan egyszerű, mintha túl sokat és túl gyorsan ettél volna, de lehet ételintoleranciája vagy más olyan állapota is, amely gázok és emésztőszervi tartalmak felgyülemlését okozza. A menstruációs ciklus szintén gyakori oka az átmeneti puffadásnak. Néha a puffadt gyomor komolyabb egészségügyi állapotra utalhat.
Mennyire gyakori a gyomorfúvódás?
Az egyébként egészséges emberek 10-25%-a panaszkodik időnként haspuffadásra. A tünetek 75%-a közepesen súlyosnak vagy súlyosnak mondható. Körülbelül 10% mondja, hogy rendszeresen tapasztalja. Az irritábilis bél szindrómával (IBS) diagnosztizáltak körében ez az arány akár 90% is lehet. A nők akár 75%-a tapasztal puffadást a menstruáció előtt és alatt. A puffadást tapasztalóknak csak 50%-a számol be puffadt hasról is.
Mi okozza a puffadást a gyomorban?
Gáz
A gáz az emésztés természetes mellékterméke, de a túl sok bélgáz azt jelenti, hogy az emésztésed rosszul működik. Bár a levegő lenyelésével vagy szénsavas italok fogyasztásával is bevihetsz gázokat, ezek a gázok többnyire böfögés útján távoznak, mielőtt elérnék a beleidet. A bélben lévő gázokat többnyire a bélbaktériumok termelik a szénhidrátok megemésztése során, egy erjedésnek nevezett folyamat során.
Ha túl sok erjedés megy végbe, az azért van, mert túl sok szénhidrát nem szívódott fel természetes módon az emésztési folyamat korábbi szakaszában, mielőtt a bélbaktériumokhoz jutott volna. Ennek több oka is lehet. Talán túl sokat és túl gyorsan ettél a megfelelő emésztéshez. Vagy lehet, hogy speciális ételintoleranciája vagy gyomor-bélrendszeri (GI) betegsége van. Néhány lehetséges ok:
Szénhidrát felszívódási zavar.
Sok embernek nehézséget okoz bizonyos szénhidrátok (cukrok) megemésztése. Néhány gyakori bűnös a laktóz, a fruktóz és a búzában és a babban lévő szénhidrátok. Lehet, hogy intoleranciája van, vagy csak általános nehézségei vannak, amelyek miatt a szervezete jobban küzd a keményebb szénhidrátokkal. Egy táplálkozási szakértő vagy GI-specialista segíthet elkülöníteni az étrendi érzékenységét.
A vékonybél baktériumok túlszaporodása (SIBO).
Ez akkor fordul elő, amikor a vastagbélből a bélbaktériumok túlcsordulnak a vékonybélbe. Ezeknek a baktériumoknak a túlszaporodása más baktériumokat is elnyomhat, amelyeknek az lenne a feladata, hogy egyensúlyba hozzák őket. Egyes baktériumok valóban elnyelik a mások által termelt gázokat, de ha az egyik fajtából túl sok, a másikból pedig nem elég sok van, az felboríthatja ezt az egyensúlyt.
Funkcionális emésztési zavarok.
Az IBS-t és a funkcionális diszpepsziát akkor diagnosztizálják, ha a szervezeted megmagyarázhatatlan okokból többet küzd az emésztéssel. A tünetek között gyakran szerepel az étkezés utáni gázképződés és puffadás. Figyeljen az olyan klasszikus riasztó tünetekre, mint a hasmenés vagy székrekedés, hányinger, hányás, láz, vérzés, vérszegénység és akaratlan fogyás.
Viszcerális túlérzékenység.
Vannak, akik akkor is gázosnak és puffadtnak érzik magukat, ha a gázok mennyisége normális. Ez az állapot gyakran korrelál az IBS-szel és más, a bél-agy idegpályákat érintő rendellenességekkel. Egyeseknél még izomtúlreakció is kialakul, hogy a hasüregben több helyet csináljanak a gázoknak. A hasizmaik ellazulnak és kifelé nyúlnak a gáz jelenlétében, még akkor is, ha a tényleges térfogat normális.
Egyéb okok
A puffadás, amely jön és megy, általában emésztési, hormonális vagy mindkettőre visszavezethető. Ezek az okok általánosan rosszul és fáradtnak is érezheti magát. Amíg a tünetek végül elmúlnak, valószínűleg nem súlyosak. Ha azonban a puffadt gyomor nem múlik el, vagy rosszabbodik, vagy ha egyéb, súlyos betegségre utaló tünetei vannak, például láz vagy hányás, akkor forduljon orvoshoz, hogy kizárhassa az egyéb orvosi okokat. Ezek közé tartozhatnak:
Aszcitisz. Ez a folyadék fokozatos felhalmozódása a hasüregben. Általában májbetegség, néha pedig veseelégtelenség vagy szívelégtelenség okozza.
Hasnyálmirigy-elégtelenség. Ez egyfajta hasnyálmirigy-működési zavar, amikor a hasnyálmirigy már nem képes elegendő emésztőenzimet előállítani ahhoz, hogy betöltse az emésztési folyamatban betöltött funkcióját.
A gyomor (gyomorhurut) vagy a belek (bélgyulladás) gyulladása. Ezt általában bakteriális fertőzés (általában H. pylori-fertőzés) vagy túl sok alkoholfogyasztás okozza. A gyomorfekélyhez is köze lehet.
Rák (petefészek-, méh-, vastagbél-, hasnyálmirigy-, gyomor- vagy bélbélrák). A rákszűrés szempontjából fontosak az éves szűrővizsgálatok a háziorvosnál.
Meddig tart a puffadt gyomor?
Ha a puffadás valamilyen evés vagy ivás vagy hormoningadozás miatt van, akkor néhány órán vagy napon belül enyhülnie kell. Ha székrekedésed van, nem fog elmúlni, amíg el nem kezdesz kakilni. A víz, a testmozgás és a gyógyteák mindezeket elősegíthetik. Ha nem múlik el, vagy rosszabbodik, fordulj orvoshoz.
Mi enyhíti a puffadást?
Az, hogy hosszú távon mi hoz enyhülést, a szorongás okától függ. Lehet, hogy szakember diagnózisára lesz szüksége, hogy a végére járjon a dolognak. De ha olyan házi gyógymódokat keresel, amelyekkel még ma tehermentesítheted a gyomrodat, vagy holnap elkerülheted a puffadást, van néhány dolog, amit kipróbálhatsz.
A gyógyteák, köztük a borsmenta, a kamilla, a gyömbér, a kurkuma és az édeskömény segíthetik az emésztést és a gázok feldolgozását. A gyermekláncfű tea segíthet a vízvisszatartás enyhítésében.
A borsmentaolaj kapszula természetes görcsoldó. Ez azt jelenti, hogy segítik a bélizmok ellazulását. Ez segíthet a megrekedt kaki és a gázok távozásában, különösen akkor, ha a problémái motilitási problémából erednek.
A savlekötők bizonyítottan enyhítik a gyulladást az emésztőrendszerben, és segítenek a gázok könnyebb távozásában. Az antacidok gyakran tartalmazzák a szimetikon hatóanyagot, amely a kisebb gázbuborékok csoportosításával segíti a gázok távozását. A szimetikon külön is kapható.
A magnézium-kiegészítők segítenek semlegesíteni a gyomorsavat és ellazítani a bélizmokat. A magnéziumnak természetes hashajtó hatása van, ami időről időre hasznos lehet, de megszokáskeltő lehet, ha túl gyakran használod.
A probiotikumok segíthetnek a bélbaktériumok kiegészítésében vagy egyensúlyának helyreállításában. Egyesek segítenek abban, hogy eleve jobban megeméssze az ételt, mások pedig valóban segíthetnek a felesleges gázok felszívódásában. Lehet, hogy néhány napig vagy hétig következetesen kell szedni őket ahhoz, hogy valóban észrevedd a különbséget.
A psylliumhéj egy népszerű rostkiegészítő, amely segíthet abban, hogy rendszeresebben kakálj. A rostkiegészítőket mindig fokozatosan és sok vízzel együtt vezesd be. Szükség esetén a vény nélkül kapható hashajtók is használhatók.
A rendszeres testmozgás, amelynek középpontjában a törzs erősítése áll, segíthet a hasi puffadás leküzdésében.
Mikor kell aggódni a hasi puffadás miatt?
Keresd fel egészségügyi szolgáltatódat, ha puffadt a gyomrod:
Fokozatosan rosszabbodik.
Több mint egy hétig fennáll.
Tartósan fájdalmas.
Betegség tüneteivel, például lázzal, hányással vagy vérzéssel jár.
A Cleveland Clinic megjegyzése
A puffadt gyomor nem kellemes érzés. Bár gyakori tapasztalat és általában átmeneti, mégis megunhatod a körforgást. Érdemes lehet egy kis koncentrált figyelmet fordítani a problémára, hogy azonosítsuk az okát. Próbálja meg naplóban rögzíteni a tüneteket és a lehetséges kiváltó okokat. Jegyezze fel az étrendet, a hormonális és a stressztényezőket. Kétség esetén vigye el feljegyzéseit szakemberhez szakmai útmutatásért. A puffadáshoz hozzájáruló különböző tényezők összetettek és nehezen elemezhetőek lehetnek, de az orvosi vizsgálatok segíthetnek. Mint mindig, forduljon orvoshoz, ha tünetei tartósak vagy súlyosak.