, 2022/5/23
A hasi fájdalom olyan fájdalom, amelyet a mellkas és az ágyék között érez. Ezt a területet gyakran gyomornak vagy hasnak nevezik. Ismered ezt a szörnyű érzést: hányingered van, a gyomrod mintha csomóba lenne kötve, és még mozdulni sem akarsz. Mit jelent a fájdalom? Mi okozza tehát a hasi fájdalmat? Szinte mindenkinek fáj valamikor a hasa.
Legtöbbször nem egy komoly orvosi probléma az oka, és az, hogy mennyire erős a fájdalma, nem mindig tükrözi a fájdalmat okozó probléma súlyosságát. Nagyon erős fájdalmat érezhet, ha vírusos gasztroenteritisz, ismertebb nevén gyomorvírus miatt vannak gázai vagy gyomorgörcsei. Néhány életveszélyes állapot, például a vastagbélrák vagy a vakbélgyulladás nagyon korai esete pedig csak enyhe fájdalmat okozhat, vagy egyáltalán nem is fáj.
A hasi fájdalommal kapcsolatban fontos tudni, hogy mikor van szükség azonnali orvosi ellátásra. A hasi fájdalom kevésbé súlyos okai közé tartozik a székrekedés, az irritábilis bél szindróma, az ételallergia, a laktózintolerancia, az ételmérgezés és a gyomorvírus. Más, súlyosabb okok közé tartozik a vakbélgyulladás, a hasi aorta aneurizma, a bélelzáródás, a rák és a gastrooesophagealis reflux.
Néha előfordulhat, hogy a hasi fájdalmat olyan probléma okozza, amely nem a hasában van, például szívroham, menstruációs görcsök vagy tüdőgyulladás. Mit tegyen tehát a hasi fájdalom ellen? Nos, ha enyhe hasi fájdalma van, íme néhány hasznos tanács; Próbáljon vizet vagy más tiszta folyadékot kortyolgatni. Az első néhány órában kerülje a szilárd ételt. Ha hánytál, várj 6 órát, majd egyél kis mennyiségű enyhe ételt, például rizst, almaszószt vagy kekszet.
Ha a fájdalom a hasa magasan van, és étkezés után jelentkezik, a savlekötők segíthetnek, különösen, ha gyomorégést vagy emésztési zavarokat érzel. Orvoshoz kell fordulni, ha hasi fájdalmaid vannak, és rákos megbetegedés miatt kezelnek, nem tudsz székletet üríteni, vért hánysz, vagy mellkasi, nyaki vagy vállfájdalmaid vannak. Hívd fel orvosod, ha 1 hétig vagy tovább tartó hasi fájdalmaid vannak, ha fájdalmaid 24-48 órán belül nem javulnak, ha a puffadás 2 napnál tovább tart, vagy ha 5 napnál hosszabb ideig hasmenésed van.
Hasi fájdalom okai
Akár enyhe fájdalom, akár komoly görcsök, a hasi fájdalomnak számos oka lehet. Lehet például emésztési zavar, székrekedés, gyomorvírus, vagy ha nő vagy, menstruációs görcsök.
Egyéb lehetséges okok közé tartoznak:
Irritábilis bél szindróma (IBS).
Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás
Ételmérgezés
ételallergia
Gáz
Húgyúti fertőzés
Hasi izomhúzódás vagy húzódás
Hasi fájdalom jelentkezhet akkor is, ha laktózérzékeny vagy, illetve ha fekélyed vagy kismedencei gyulladásos betegséged van. Egyéb okok közé tartoznak:
Sérv
Epekő
Vesekövek
Endometriózis
gastrooesophagealis reflux betegség (GERD)
Vakbélgyulladás
Divertikulitisz
Hasi aorta aneurizma (duzzanat a has fő artériájában)
Bélelzáródás vagy -elzáródás
A gyomor, a hasnyálmirigy, a máj, az epeutak, az epehólyag vagy az immunrendszer sejtjeinek rákja.
Petefészekrák vagy ciszták
Hasnyálmirigy-gyulladás (a hasnyálmirigy gyulladása)
Cholecystitis (az epehólyag gyulladása)
Alacsony véráramlás a belekben, amelyet egy elzáródott ér okoz.
Méhen kívüli terhesség (amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívül nő, például a petevezetékben).
Otthoni ellátás
Az enyhe hasi fájdalom enyhítésére a következő otthoni ápolási lépésekkel próbálkozhatsz:
Igyál vizet vagy más tiszta folyadékot. Kis mennyiségben sportitalokat is fogyaszthatsz. A cukorbetegeknek gyakran kell ellenőrizniük a vércukorszintjüket, és szükség szerint módosítaniuk kell a gyógyszereiket.
Az első néhány órában kerüld a szilárd ételt.
Ha hánytál, várj 6 órát, majd egyél kis mennyiségű enyhe ételt, például rizst, almaszószt vagy kekszet. Kerüld a tejtermékeket.
Ha a fájdalom magasan van a hasban és étkezés után jelentkezik, a savlekötők segíthetnek, különösen, ha gyomorégést vagy emésztési zavarokat érzel. Kerüld a citrusféléket, a magas zsírtartalmú ételeket, a sült vagy zsíros ételeket, a paradicsomos termékeket, a koffeint, az alkoholt és a szénsavas italokat.
NE szedj semmilyen gyógyszert anélkül, hogy megbeszélnél a kezelőorvosoddal.
Ezek a további lépések segíthetnek megelőzni a hasi fájdalom egyes típusait:
Igyál sok vizet minden nap.
Egyél gyakrabban kis étkezéseket.
Tornázz rendszeresen.
Korlátozd a gázképző ételek fogyasztását.
Ügyelj arra, hogy étkezéseid kiegyensúlyozottak és rostban gazdagok legyenek. Egyél sok gyümölcsöt és zöldséget.
Gyomorgörcsök puffadással
A puffadással járó gyomorgörcsöket gyakran a megrekedt szelek vagy a székrekedés okozza. Ez egy nagyon gyakori probléma, amely kínos lehet, de könnyen kezelhető. Gyógyszerészed tud ajánlani egy olyan készítményt, amely vény nélkül kapható a probléma kezelésére. Ha a problémák továbbra is fennállnak, keresd fel háziorvosod.
Hirtelen hasi görcsök hasmenéssel együtt
Ha a gyomorgörcseid nemrégiben kezdődtek, és hasmenésed is van, az ok lehet hasi fertőzés (gasztroenteritisz). Ez azt jelenti, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzésed van a gyomorban és a bélben, amely néhány nap múlva kezelés nélkül is javulni fog.
Ez akár 14 napig is eltarthat, és ez nem igényli, hogy felkeresd háziorvosod, kivéve, ha az alábbi jellemzők bármelyike fennáll:
vér a székletben (kakiban)
nemrégiben történt kórházi kezelés vagy antibiotikumos kezelés
tartós hányás
fogyás
fájdalommentes, vizes, nagy mennyiségű hasmenés - fokozott kiszáradás kockázata
az alvást zavaró éjszakai tünetek
A gastroenteritist okozhatja, ha valaki fertőzött személlyel kerül szoros kapcsolatba, vagy ha fertőzött ételt fogyaszt (ételmérgezés).
Hosszan tartó vagy visszatérő hasi fájdalom
Keresd fel háziorvosod, ha neked vagy gyermekednek tartós vagy ismétlődő hasi fájdalmai vannak. Az ok gyakran nem súlyos, és kezelhető.
Felnőtteknél a következő okok lehetségesek:
irritábilis bél szindróma (IBS) - gyakori betegség, amely hasi görcsöket, puffadást, hasmenést vagy székrekedést okoz; a fájdalom gyakran enyhül, ha WC-re megy.
gyulladásos bélbetegség (IBD) - a bél gyulladásával járó hosszú távú állapotok, beleértve a Crohn-betegséget és a fekélyes vastagbélgyulladást.
állandóan visszatérő húgyúti fertőzés - ezekben az esetekben általában égő érzést is tapasztal vizelés közben.
székrekedés
menstruációs fájdalom - nőknél a menstruációs ciklushoz kapcsolódó fájdalmas izomgörcsök.
egyéb gyomorproblémák - például gyomorfekély, gyomorégés és savas reflux vagy gyomorhurut (a gyomornyálkahártya gyulladása).
A gyermekeknél fellépő lehetséges okok közé tartoznak:
székrekedés
állandóan visszatérő húgyúti fertőzés
gyomorégés és savas reflux
hasi migrén - a hasi fájdalom visszatérő epizódjai, amelyeknek nincs azonosítható oka.