, 2022/5/19
Ahogy öregszünk, emésztőrendszerünk érzékenyebbé válhat bizonyos típusú élelmiszerekre és ételkészítési módszerekre. Míg korábban talán a legcsípősebb ételeket is izzadás nélkül kezelte, most a szuper-csípős csirkés curry a hasmenés néven ismert emésztési drámát okozza - kellemetlen, formátlan, vizes székletet.
Hasmenés kiváltó okok
A következők okozhatnak laza székletet, vagy ronthatják azt.
Cukor. A cukrok arra serkentik a bélrendszert, hogy vizet és elektrolitokat adjon ki, ami lazítja a székletet. Ha sok cukrot fogyaszt, hasmenés alakulhat ki. Az egyik legnagyobb bűnös a fruktóz, amely természetes módon megtalálható a gyümölcsökben (például az őszibarackban, a körtében, a cseresznyében és az almában), vagy élelmiszerekhez és italokhoz adva, például az almaszószhoz, a szódához és a gyümölcslevekhez. Sokan, akik napi 40-80 grammnál több fruktózt fogyasztanak, hasmenést kapnak. Egy másik bűnös: a mesterséges édesítőszerek, mint a szorbit, a mannit és a xilit (cukormentes rágógumikban, cukorkákban és gyógyszerekben található).
Diétás ajánlások hasmenés esetén:
Fogyassz naponta 8-10 csésze folyadékot, például vizet, húslevest, félerős gyümölcslevet, gyenge teát vagy elektrolitpótló italokat.
A nap folyamán lassan fogyassz kis, gyakori étkezéseket.
Próbálj ki oldható rostforrásokat, hogy segíts a széklet megszilárdításában.
Korlátozd a sült vagy zsíros ételeket, mivel ezek ronthatják a hasmenést.
Egyes magas rosttartalmú ételek hozzájárulhatnak a hasmenéshez.
A sok cukrot tartalmazó ételek ronthatják a hasmenést, mint például a rendszeres üdítőitalok, cukorkák, nagy mennyiségű gyümölcslé és csokoládés tej.
Néhány ember átmenetileg laktózérzékennyé válhat, ha hasmenés jelentkezik (így előnyösek lehetnek a laktózszegényebb ételek, például a sajt, a joghurt, a Lactaid® tej vagy a Lactaid® tabletták).
Fordulj orvosához, hogy eldöntse, alkalmas-e neked hasmenés elleni gyógyszeres kezelés.
A következő élelmiszerek jobban tolerálhatók:
Gyümölcsök és zöldségek Almaszósz, alma, banán, őszibarack, sárgabarack, konzervkörte, grapefruit, burgonya, dinnye, tök.
Kenyerek és gabonafélék Zabpehely, zabkorpa, fehér rizs, sima tészta, fehér kenyér/zsemle, keksz, búzakrém, nyílgyökérsütemény.
Fehérjetartalmú élelmiszerek Sajt (különösen alacsony zsírtartalmú), joghurt, tojás, sovány hal, marhahús, sertéshús, bőr nélküli baromfi.
Korlátozandó élelmiszerek:
Gyümölcsök és zöldségek Aszalt szilva, aszalt szilvalé, bogyós gyümölcsök, datolya, bármilyen szárított gyümölcs, füge, rebarbara, zöldbab, viaszbab, borsó, kelbimbó, kukorica, brokkoli.
Kenyerek és gabonafélék Teljes kiőrlésű búza, korpás termékek, Shreddies, Mini búza, Mazsolás búza, Darált búza, korpapehely, bulgur, Wheetabix, All Bran, Bran Buds, árpa, Red River, búzacsíra, Muslix.
Fehérjetartalmú élelmiszerek Szárított bab, szárított borsó, lencse, diófélék és magvak, valamint sült húsok, halak és baromfi.
Ehető élelmiszerek
A hasmenésből való lábadozás alatt az embernek könnyű, egyszerű ételeket kell ennie, amelyek könnyen emészthetők, és segítenek felszívni a székletből származó vizet.
Ízletes ételek
A hasmenéses embereknek íztelen ételeket kell enniük, mivel a fűszeres vagy összetett ételek irritálhatják a beleket. Az orvosok gyakran ajánlják a BRAT-diétát, amely tartalmazmegbízható forrás:
banán
sima fehér rizs
almaszósz
kenyér vagy pirítós
Egyéb megfelelő ételek a következők:
főtt burgonya
fűszerezetlen keksz
meleg gabonafélék, például zabpehely, búzakrém vagy rizskása.
Ezek az ételek különösen hasznosak lehetnek a hasmenéssel való foglalkozás első napján. Ha a nap folyamán sok kis étkezést fogyasztunk néhány nagy étkezés helyett, az segíthet abban, hogy az emésztőrendszer ne legyen túlterhelt.
Probiotikumok
A probiotikus élelmiszerek, mint például a joghurt és a kefir, bizonyos esetekben segíthetnek. A probiotikumok a bélben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlyának javításával segítik az emésztést. A tejtermékek azonban irritálhatják az emésztőrendszert, mivel nehezen emészthetőek. Emiatt előfordulhat, hogy az illetőnek érdemes kipróbálni a probiotikumok nem tejtermelő forrásait, például az erjesztett szójatejet, a gyümölcsöket és a zöldségeket.
Mit kell inni
A folyadékok szintén létfontosságúak a felépüléshez. A hasmenéses embereknek egész nap sok vizet kell inniuk, és minden egyes laza székletürítés után további egy csésze vizet kell inniuk.
A sok víz fogyasztása segít megelőzni a kiszáradást és kiöblíteni a szervezetből a méreganyagokat. A víz mellett a szervezet a hasmenéssel ásványi anyagokat és elektrolitokat is veszít. Az embereknek meg kell próbálniuk ásványi anyagokat és elektrolitokat tartalmazó folyadékokat fogyasztaniuk, hogy pótolják az elvesztett folyadékokat. Az elektrolitok és ásványi anyagok forrásai a következők:
leves vagy húsleves
kókuszvíz
elektrolitvíz
sportitalok
Kerülendő élelmiszerek
Számos élelmiszer súlyosbíthatja az emésztőrendszert és ronthatja a hasmenést. Ezek közé tartozik a:
Fűszeres ételek
A fűszeres összetevők irritálóan hathatnak az emésztőrendszerre. A hasmenéssel küzdő embereknek érdemes ragaszkodniuk a csípős ételekhez, mivel ezek jelentik a legkisebb kockázatot az emésztőrendszer izgatására.
Sült ételek
Hasmenésből való lábadozáskor nem tanácsos magas zsír- vagy olajtartalmú ételeket fogyasztani. A sütésből származó hozzáadott zsírok és olajok nehezen feldolgozhatók az érzékeny emésztőrendszer számára, és valószínűleg rontják a tüneteket. Az ember megpróbálhat helyette főtt vagy párolt zöldségeket és sovány fehérjéket enni.
Cukros élelmiszerek és mesterséges édesítőszerek
A vastagbélbe kerülő cukrok megzavarhatják az ott lévő, már amúgy is érzékeny baktériumokat, és ezzel súlyosbíthatják a hasmenést. Ezek a cukrok a gyümölcslevekben és a magas cukortartalmú gyümölcsökben, valamint az édességekben és az édes pékárukban lesznek jelen.
A hasmenésben szenvedőknek kerülniük kell a mesterséges édesítőszereket is, amelyek közül néhánynak hashajtó hatása lehet.
Magas rosttartalmú élelmiszerek
Az is segíthet, ha kerüljük a túl sok rostot. A rostok segítenek aktívan tartani az emésztőrendszert. Általában ez jó dolog, de amikor a szervezet a hasmenésből próbál felépülni, a rostok ronthatják a tüneteket.
Az oldhatatlan rostok, amelyek a fő bűnösökTrusted Source, különböző élelmiszerekben vannak, többek között:
teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a búza, a rizs és az árpa
teljes kiőrlésű kenyér vagy pékáru
gabonafélék
diófélék és magvak
Az oldható rostok, mint például az almában és a banánban lévő pektin, valóban segíthetnek a hasmenésből való felépülésben. A személynek azonban továbbra is meg kell próbálnia korlátozni a bevitelét, legalábbis a tünetek első napján.
Egyéb élelmiszerek, amelyeket nem szabad enni
Egyéb ételek, amelyek hasmenés során irritálhatják a beleket, a következők:
a legtöbb feldolgozott, csomagolt élelmiszer
hüvelyesek, amelyek közé tartozik a csicseriborsó, a bab, a borsó és a lencse.
olyan ételek, amelyek gázt termelnek a belekben, például a káposzta, a brokkoli és a karfiol.
zsíros húsok, beleértve a szardíniát, a sertéshúst és a borjúhúst
tejtermékek
diófélék
nyers zöldségek
Mit ne igyál
A koffeintartalmú italok, például a kávé, a tea és a szóda túlságosan stimulálhatják az emésztőrendszert, és ronthatják a tüneteket. A szénsavas italok is irritálhatják vagy hozzájárulhatnak más tünetekhez, például a puffadáshoz és a görcsökhöz. Az embereknek hasmenés esetén kerülniük kell az alkoholt is. Bár sok sportital tartalmaz elektrolitokat, amelyek segíthetnek a kiszáradáson, gyakran hozzáadott cukrot vagy mesterséges édesítőszert tartalmaznak. A kókuszvíz és az elektrolitokkal dúsított víz jó alternatíva.