, 2022/5/14

A gyomorfekély fájdalmas sebek a gyomornyálkahártyán. A gyomorfekély a gyomorfekélybetegség egyik típusa. A peptikus fekélyek olyan fekélyek, amelyek a gyomrot és a vékonybeleket is érintik.

  stomach ulcer symptoms

A gyomorfekély akkor keletkezik, amikor a vastag nyálkaréteg, amely védi a gyomrot az emésztőnedvektől, csökken. Ez lehetővé teszi, hogy az emésztő savak felfalják a gyomrot bélelő szöveteket, és fekélyt okoznak. A gyomorfekély könnyen gyógyítható, de megfelelő kezelés nélkül súlyossá válhat.

Mi okozza a gyomorfekélyt?

A gyomorfekélyt szinte mindig az alábbiak valamelyike okozza:

a Helicobacter pylori (H. pylori) baktérium fertőzése.

nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), például aszpirin, ibuprofén vagy naproxen hosszú távú használata.

Ritkán a Zollinger-Ellison-szindróma nevű állapot a szervezet savtermelésének fokozása révén gyomor- és bélfekélyt okozhat. Ez a szindróma feltehetően az összes gyomorfekély kevesebb mint 1 százalékát okozza.

A gyomorfekély tünetei

A gyomorfekélyhez számos tünet társul. A tünetek súlyossága a fekély súlyosságától függ.

A leggyakoribb tünet az égő érzés vagy fájdalom a has közepén, a mellkas és a köldök között. Jellemzően a fájdalom akkor lesz intenzívebb, amikor a gyomrod üres, és néhány perctől akár több óráig is eltarthat.

A fekélyek egyéb gyakori jelei és tünetei a következők:

tompa fájdalom a gyomorban

fogyás

a fájdalom miatt nem akarsz enni

hányinger vagy hányás

puffadás

könnyű teltségérzet

böfögés vagy savas reflux

gyomorégés, ami égő érzés a mellkasban)

fájdalom, amely javulhat, ha eszel, iszol, vagy savlekötő szert veszel be.

vérszegénység, amelynek tünetei közé tartozhat a fáradtság, a légszomj vagy a sápadtabb bőr is

sötét, kátrányos széklet

véres vagy kávézaccra emlékeztető hányás

Beszélj kezelőorvosoddal, ha gyomorfekélyre utaló tüneteid vannak. Még ha a kellemetlenségek enyhék is, a fekélyek súlyosbodhatnak, ha nem kezelik őket. A vérző fekélyek életveszélyessé válhatnak.

Gyomorfekély kezelése

A kezelés a fekély okától függően változik. A legtöbb gyomorfekély kezelhető az orvos által felírt gyógyszerrel, de ritka esetekben műtétre lehet szükség.

Fontos a fekély azonnali kezelése. Beszélj kezelőorvosoddal a kezelési terv megbeszélése céljából. Ha aktívan vérző fekélyed van, valószínűleg kórházba kell kerülnned intenzív kezelésre, endoszkópiával és intravénás fekélygyógyszerekkel. Lehet, hogy vérátömlesztésre is szükséged lesz.

Nem sebészeti kezelés

Ha gyomorfekélyed a H. pylori okozta, antibiotikumokra és protonpumpa-gátlónak (PPI) nevezett gyógyszerekre lesz szükséged. A PPI-k blokkolják a savtermelő gyomorsejteket.

Ezen kezelések mellett orvosod javasolhatja még:

H2-receptor-blokkolók (gyógyszerek, amelyek szintén gátolják a savtermelést).

az összes NSAID használatának abbahagyása

ellenőrző endoszkópia

probiotikumok (hasznos baktériumok, amelyek szerepet játszhatnak a H. pylori elpusztításában).

bizmut-kiegészítő

A fekély tünetei a kezelés hatására gyorsan elmúlhatnak. De még ha a tünetek meg is szűnnek, továbbra is szedni kell az orvos által felírt gyógyszereket. Ez különösen fontos a H. pylori-fertőzés esetén, hogy az összes baktériumot kiiktassa.

A gyomorfekély kezelésére alkalmazott gyógyszerek mellékhatásai lehetnek:

hányinger

szédülés

fejfájás

hasmenés

hasi fájdalom

Ezek a mellékhatások általában átmenetiek. Ha ezen mellékhatások bármelyike rendkívüli kellemetlenséget okoz, beszélj kezelőorvosoddal a gyógyszer megváltoztatásáról.

Egészséges étrend

Régebben úgy gondolták, hogy az étrend okozhat fekélyt. Ma már tudjuk, hogy ez nem igaz. Azt is tudjuk, hogy bár az elfogyasztott ételek nem okoznak vagy gyógyítanak gyomorfekélyt, az egészséges táplálkozás jótékony hatással lehet a bélrendszerre és az általános egészségre.

Általánosságban elmondható, hogy jó ötlet a sok gyümölcsöt, zöldséget és rostot tartalmazó étrend.

Ennek ellenére lehetséges, hogy bizonyos élelmiszerek szerepet játszanak a H. pylori eltávolításában. A következő élelmiszerek segíthetnek a H. pylori elleni küzdelemben vagy a szervezet saját egészséges baktériumainak megerősítésében:

brokkoli, karfiol, káposzta és retek.

leveles zöldségek, mint például a spenót és a kelkáposzta

probiotikumokban gazdag élelmiszerek, például savanyú káposzta, miso, kombucha, joghurt (különösen a lactobacillus és a Sacharomyces).

alma

áfonya, málna, eper és szeder.

olívaolaj

Ezenkívül, mivel a gyomorfekélyes embereket savas refluxbetegség is kísérheti, jó ötlet, hogy a fekély gyógyulása alatt tartózkodjunk a fűszeres és savanyú ételektől.

Otthoni jogorvoslatok gyomorfekély esetén

Az egészséges táplálkozás mellett a következő elemek segíthetnek csökkenteni a H. pylori, a sok gyomorfekélyért felelős baktérium hatását. Ezek a kiegészítők azonban nem helyettesítik a vényköteles gyógyszereket vagy a te jelenlegi kezelési terved. Ezek közé tartoznak:

probiotikumok

méz

glutamin (élelmiszerforrások közé tartozik a csirke, a hal, a tojás, a spenót és a káposzta)

Kezelőorvosod javaslatokat is adhat olyan dolgokra, amelyeket otthon is megtehetsz a fekély okozta kellemetlenségek enyhítésére. Fontold meg, hogy beszélj orvosoddal ezekről a természetes és otthoni gyógymódokról a fekélyek kezelésére.